Tiské stěny – nejkrásnější lezení na písku


 Oblast Tiských stěn a sousedních skal je tradičním rájem horolezců. První výstupy se zde uskutečnily již počátkem 20. století. Postupně tu vznikla bohatá síť registrovaných lezeckých cest všech stupňů obtížnosti, které jsou rozděleny do několika sektorů a umožňují bohaté celoroční lezecké vyžití.

Lezení v Tiských stěnách

zdroj: www.hany.info

 

Tiské stěny – ráj horolezců


Společným jmenovatelem zdejších skal je převážně tvrdý pískovec. Jejich charakter je tak předurčuje pro lezení všeho druhu. Oblast pro lezení nad Tisou tvoří Velké stěny s celkem 75 skalami a Malé stěny s 59 útvary. Ve Velkých stěnách patří mezi nejoblíbenější lezecké cíle zejména Sťatý major, jehož základna je užší než vrcholová část, Winklerovy Věže s třiadvacítkou cest, Pevnost, Žabí korunka, jižní Herkulův sloup, Faraónova stěna či Východní věž. V Malých stěnách se značné oblibě těší Poštolčí stěna, Osamělá věž či jihozápadní Ptačí věž.  Další lezecké oblasti se nachází v  blízkosti. Skalní komplex zahrnuje Bürschlické stěny (33 skal),  Hřebenové stěny (30 skal), Anglický parčík (10 skal), Stěny pod silnicí (45 skal), Modřín (45 skal) a Věže za cestou (7 skal).

 

Klid mezi masivy Rájeckých stěn a Ostrovských skal


Klidnější oblastí, méně navštěvovanou turisty, ale o to známější mezi horolezci jsou Rájecké stěny a Ostrovské skály. Oblast Rájeckých stěn tvoří Rájecké údolí a Ptačí a Ostříží stěny. V Rájeckém údolí je prubířským kamenem severovýchodní a jižní vrchol Blíženců. V Ostřížích stěnách se největší počet lezeckých cest nachází na Sokolí vyhlídce (18) a v Ptačích stěnách vede Dubská věž (28). V Ostrovských skalách se lezecký terén dělí na západní, východní, jižní a severní oblast. Západní část tvoří skály mezi státní hranicí a Rájeckou cestou, Volské kameny, Spálený údolíčko a okolí Kachny po Černý bivak. Jižní část zahrnuje Ledové království, Nebeskou říši, Nebeské stěny, okolí Trpaslíka a skály až po Věž nad cestou. Oblast věží a masivů ve východní části nabízí k lezení skály vysoké 10 – 50 m a tvoří ji věže a masivy od Cestáře po Strážní věž včetně. Součástí severní části jsou věže a masivy za Strážní věží až po Hraniční věž. Výzvou lezců je zde Adršpašská stěna s dvacítkou cest různé obtížnosti.

Lezení v Tiských stěnách Ptačí věže v Tiskách stěnách

 

Něco pro začátečníky


Nejvíce lezeckých cest ve všech sektorech je v pátém stupni obtížnosti. Pro méně zkušené a nezkušené lezce je ideálním terénem v Tiských stěnách Anglický parčík. Jde o lezeckou oblast velmi mladou, s výjimkou Havraního cimbuří a Havraní jehly, které byly zdolány již v roce 1914. Masivy Anglického parčíku dosahují výšky „pouhých“ 15 m, cesty jsou kvalitně jištěné a jsou proto vhodné pro výcvik začátečníků.  Spolu s Modřínem je vhodný zejména pro stěnové lezení a těšit se můžete na stupně obtížnosti I. – VIII.

 

Upozornění


Lezení je povoleno na velké části přírodní památky s výjimkou cest s vysokým stupněm erozivního poškození. Protože tyto cesty nejsou nijak označeny, je třeba si jejich seznam předem zjistit, nebo si jej vyzvednout na pokladně skal v Tisé nebo u Turistické chaty. Na některé z lezeckých stěn je omezený přístup, většina však umožňuje plnohodnotné lezecké výstupy. Kdo nemá vlastní lezecké vybavení, může navštívit půjčovnu Tisé, kde obdrží vše potřebné, pro bezpečné lezení.

Komáří věž horolezci

Přístup
Do Tiských stěn vede přístup z Tisé ve směru od kostela, další cesta začíná u Turistické chaty.

 

Občerstvení
Po výstupu se můžete občerstvit v Tisé, nebo se zastavit v restauraci ve stylové Turistické chatě.



Parkování
Zaparkovat můžete na parkovišti v obci a na dalším u Turistické chaty.

 

Kontakt
www.tisa.cz