Oblasti Tisský skal

 

Tiské stěny nejsou jedinými skalními útvary v této oblasti. Příroda do blízkého okruhu nasadila další mimořádná seskupení, jejichž obliba a jedinečnost nikdy neomrzí.

 

Ostrovské skály

Ostrovské skály, České Švýcarsko  Skály Tisá  sousedí s malebným skalním městečkem, které najdete u obce Ostrov těsně u hranic s Německem. Tady  vás přivítají až čtyřiceti metrovými skalními věžemi z tvrdého pískovce. Spousta terénů pro turisty, a zejména horolezce, doplňují rybníčky, louky, do krajiny dobře rozmístěné chalupy a přírodní koupaliště s písečnou pláží mezi modříny. Úplně první známý lezecký výstup se v Ostrově uskutečnil 7. října 1906 na věž Kořenáč (Wurzelstein) a zásluhu na něm mají Rudolf Fehrmann a Walter Hönig. Jihozápadním směrem naleznete ve vzdálenosti jednoho kilometru soubor skal s názvem Volské kameny. Za pozornost stojí i samotná obec Ostrov, ležící v údolí potoka Bělá. V obci naleznete malebnou architekturu lidových staveb, postavených z půlky z kamene a z druhé poloviny ze dřeva. Ostrovské skály najdete jen cca 1 km od Tiských stěn a pokud se vydáte na severozápad narazíte po 1,5 km na Rájecké stěny.

 

Rájecké stěny

Rájecké skály, České ŠvýcarskoSouvislá oblast masivu z tvrdého pískovce s okny, průchody a skalními věžemi do výšky třiceti metrů se nachází blízko hranic s Německem. Oblast Rájeckých skal se dělí na tři části: Ptačí stěny, Rájecké údolí a Ostříží stěny. Poslední jmenované mají svůj nový název od nedávna a jedná se o pásmo skal od Sokolí věže po Vstupní bránu, nacházející se nad silnicí Tisá – Rájec. Dobře členitý pískovec umožňuje potřebné jištění horolezců, kteří se  nejčastěji vypravují na věže Blíženců, Ostříží věže, Sokolí věže, Vstupní bránu a na věž Bumbrlíček. Největší masiv se nazývá Listonoš. Ani tady nechybí zvláštní jména pro pískovcové skály vhodné pro volné lezení a prvovýstupy – Utopenec, Palička, Čudlovo ucho, Krkavčí dráp, Snoopy, Slimáková věž, Holubník, Ropucha atd. Rájecké údolí si oblíbí i rodiny s dětmi, naleznou zde potůček, přírodní pískoviště a krásná stinná místa. Odtud můžete pokračovat na blízké Tiské skály.

 

Děčínský Sněžník

Rozledna Děčínský Sněžník, České ŠvýcarskoNaše největší stolová hora Děčínský Sněžník leží v nadmořské výšce 723 metrů. Od roku 1864 tady stojí 33 m vysoká tubusovitá rozhledna se zubatým horním ochozem a jinými kamennými ozdobnými prvky. Z pískovcových kvádrů ji nechal postavit František Antonín Thun. Děčínský Sněžník je startem a cílem mnoha turistických, cyklistických i lyžařských stezek, vedoucích rovněž i do obce Tisá. Za zajímavost stojí zmínka začátku tradičních výjezdů na kole na Děčínský Sněžník, kdy se o zrod postarali  Sasové z Drážďan. Ti přijeli k rozhledně jako první roku  1883 a v oblíbených cyklistických trasách se pokračuje až do současnosti. Z rozhledny na zalesněné hoře je pěkný kruhový výhled na cíle jako Milešovka, Ještěd, České středohoří, stolové hory v Saském Švýcarsku, Lužické hory, České Švýcarsko a Krušné hory. Za příznivého počasí je rozhledna otevřena celoročně. Na rozhlednu zaplatíte poplatek v přilehlém bufetu, kde obdržíte klíč. Jestliže se vám nepoštěstí dostat se na rozhlednu, vydejte se na východní okraj hory, kde najdete nad turistickou cestou skalní ostroh  nazývaný Koňská hlava (668 m). Po výstupu vám bude odměnou skvělý výhled na pískovcovou krajinu na německé straně – na horu Grosser Zschirnstein, pevnost Königstein a Lilienstein. Drážďanská vyhlídka je další známým místem, odkud uvidíte do dalekých končin. Najdete ji na západním okraji plošiny a za příjemného počasí spatříte i věže Drážďan. Na Sněžník se dostanete od města Děčín po silnici číslo 13 doJílového a zde naberete směr vzhůru na Sněžník. Dále se na stolovou horu dostanete z odbočky silnice 528 v Tisé na Sněžník až k Hřebenové boudě a dál po turstické značce červené barvy.

 
Maxičky

Maxičky, České ŠvýcarskoV regionu Tisá leží oblíbené výletnické místo a letovisko Maxičky (Maxdorf) . Turisté se na Maxičky hrnou již od 19. století. Thunové zde nechali upravit velký maxičský rybník pro rekreační účely a v současné době se tady nachází přírodní koupaliště. Thunové na břehu rybníka postavili klimatické lázně s letními byty, avšak nepodařilo se jim díky špatné finanční situaci, pokračovat v plánu vybudování rozsáhlého rekreačně sportovního areálu. Vesnice si zachovává charakter dřevařské horské osady a leží mezi hojným lesním porostem. Maxičky nesou jméno po svém zakladateli hraběti Maxmililánovi Thunovi, který ves založil roku 1671. Vám doporučujeme k návštěvě přírodní koupaliště, které najdete  v areálu hotelu Maxičky. Uvelebit se můžete na travnaté ploše kolem vody. Vstup je volný a provozní doba se odvíjí podle aktuálního počasí a letní sezóny. Zájemci o pěší turistiku ocení možnost procházek po okolí, kde najdete cesty vhodné pro dětské kočárky.  Na své si přijdou i cyklisté a běžkaři. Zdejší hotel má nonstop otevřenou recepci a areál nabízí možnost si zahrát stolní tenis, nohejbal a volejbal.