Tipy na výlet do okolí Tiských stěn


Tiské stěny obklopuje spousta dech beroucích míst. Nechybí mezi nimi další pískovcové a skalní útvary, rozhledny, zámky, jedinečné výhledy a přírodní útvary. Přinášíme vám několik tipů na výlety do okolí:
 


Jílovský zámek

Jílovský zámek - Jílové u DěčínaZámek v Jílovém u Děčína byl původně tvrzí a později vodním hradem. V 16. století došlo k přestavění na renesanční zámek. Poslední majitelé Thunové o zámek přišli po skončení 2. světové války konfiskací a následně byla většina majteku rozkradena, spálena a odvezena do neznáma. S rozsáhlou rekonstrukcí zámku, parku a přilehlých budov se začalo v roce 2000. Jílovský zámek má v současné době pro veřejnost zpřístupněné renesanční sklepy s instalací tří expozic, vázající se k historicky významným místům v okolí, k těžbe fluoritu na Sněžníku a k životu Rytířů z Bünau nejen na zámku Jílové
 

Vyhlídková restaurace Větruše

Vyhlídková restaurace VětrušeRomantická stavba s vyhlídkovou věží (30 m vysoká, plošina ve výšce 25 m) se nachází na skalním ostrohu a terase s opěrnými kamennými zdmi pod Soudným vrchem. Celý areál Větruše prošel rozsáhlou rekonstrukcí, nyní zde funguje restaurace, společenské sály, přírodní a zrcadlové bludiště, několikero hřišť a dětský koutek. Máte možnost se dívat na panorama města, hrad Střekov, České středohoří, na řeku Labe a Krusné hory.
Několik metrů po silnici si lze obhlédnout popraviště z roku 1574. Tiské stěny jsou od Větruše 15 km
 

Zámek Děčín

Zámek Děčín - České ŠvýcarskoZámek Děčín ční na skále nad soutokem řek Ploučnice a Labe. Sloužil jako sídlo rodu Thun-Hohenstein, býval správním centrem českého státu i  vojenskou pevností.  Zámek v Děčíně prošel rozsáhlou rekonstrukcí a nyní lze prohlížet soukromé pokoje,  reprezetační místnosti, konírnu Maxmiliana Thuna–Hohensteina s fontánou ve tvaru koně v průčelí, kapli. Součástí areálu je expozice Oblastního muzea Děčín, Státní okresní archiv a Růžová zahrada. Do prostor můžete zajít na pravidelně pořádané koncerty, svatební obřady, výstavy, literární čtení, ochutnávky, festivaly, trhy a jiné akce. Od Tiských stěn je zámek 12,5 km vzdálen.


Zoologická zahrada Děčín

Medvěd grizzly v ZOO DěčínZoologická zahrada nemá ve znaku medvěda náhodou – medvědy grizzly tady skutečně mají a v pěkně upraveném prostředí. Celý areál je zasazen do lesoparku, kde převládá klid. Návštěvníci musí za zvířaty do kopce, ale pokud máte auto, lze vyjet až na parkoviště před vstupní branou. Prohlédnout si zde můžete kapybary, divoká prasata, kamzíky, koně, Ptačí dům s exotickým ptactvem, kachny, želvy, opice a mnoho dalších. Cestou o několik metrů výše se nachází Pastýřská stěna s napodobeninou hradu v romantickém stylu. Odtud je krásná vyhlídka na celé město a okolí. Pastýřská stěna je rovněž místem, kde najdete turisticky značené cesty.

 

Vyhlídka Belvedér

Vyhlídka Belvedér, České ŠvýcarskoOd Tiských stěn 15 km vzdálená skalní vyhlídka Belvedér zde byla vybudována na přelomu 18. století pány Clary-Aldrigen. Jde o upravenou skalní terasu na pískovcové skále ve výšce 130 m nad řekou Labe blízko obce Labská Stráň. Stupňovitá terasa má sallu terenu v podobě umělé jeskyně, vysokou arkádu a erbovní znak zakladatelů.  Do labského údolí vedou rovněž schody.  Odtud uvidíte nejen Labský kaňon, ale i Dolní Žleb, skalní hřbety Schrammsteine a Gr. Winterberg, stolové hory Zirkelstein a Kaiserkrone. Pokud tudy zrovna procházíte, snažte se zachytit zdejší západ slunce během léta.

 

Hřensko

Hřensko, České ŠvýcarskoVstupní brána do Národního parku České Švýcarsko vás uchvátí procházkami podél řeky Kamenice mezi skalami, pod skalními převisy, skrze tunely a přes úzké lávky. Edmundova a Divoká soutěska vám bude přiblížena na lodičkách, které pohání převozník bidlem. Sledovat lze zvláštní skalní věže připomínající různé bytosti a zvířata. Nedaleko obce Hřensko se nachází Pravčická brána – největší přírodní skalní evropský most s krásnými vyhlídkami do okolí.

 

Komáří Vížka

Rozhledna na Komáří hůrceNa hoře Komáří hůrka se nachází dvě zajímavé stavby – rozhledna a lanová dráha. Nejstarší rozhledna v kraji Krušné hory pochází z roku 1857 a vznikla díky knížeti Clary Aldringenovi. Autem dojedete skoro až na vrchol a uvidíte České středohoří a vrcholky Krkonoš. Lanovka Komáří Vížka o délce 2348 m s převýšením 482 m byla zprovozněna roku 1952 a má dvě „nej“ – nejstarší a nejdelší lanová dráha bez mezizastávky v naší republice.

 

Hrad Střekov

Hrad Střekov Ústí nad LabemNejlépe dochovaná zřícenina České republiky Střekov v Ústí nad Labem se vypíná na strmém skalním ostrohu nad poklidně plynoucí řekou Labe. V dřívějších dobách tady stála celnice, pak strážní stanice labské plavby. Pěstovala se zde velmi kvalitní vinná réva. K vidění je hned několik expozic vztahujících se k historii hradu samotného, města Ústí nad Labem, obyvatel a majitelů hradu. Ke Střekovu se dostanete snadno autem nebo pěšky po turistických značkách.

 

Erbenova vyhlídka

Erbenova vyhlídka, Ústí nad LabemVolně přístupná rozhledna, o výšce osm metrů, byla postavena na severním okraji města Ústí nad Labem na vrcholu hřbetu Brandtovy výšiny. Kamenná rozhledna Erbenka vznikla roku 1933. kruhový výhled vám umožní vidět Bukovou horu, město Ústí nad Labem, Milešovku, Krušné hory a řeku Labe. V dřívějších dobách tady stály dvě rozhledny, ale nepříznivé počasí se postaralo o jejich zánik – byly zničeny během silné větrné bouře. Od obce Tisá je vzdálena 12 km.

 

Zámek Trmice

Zámek Trmice, Ústí nad LabemHrabě Nostitz dal postavit zámek Trmice v letech 1856-1863 v tudorovském novogotickém slohu. Ve 20. století byl zámek prodán ústeckým továrníkem městu Ústí nad Labem a bylo zde umístěno městské muzeum. Později došlo k rekonstrukci a v současné době je zámek Trmice centrem kultury, zábavy a společenských akcí. Mezi stálé expozice patří Muzeum modelové železnice a Muzeum hornictví.

 

Rozhledna Velký Chlum

Rozhledna Velký Chlum u DěčínaPokud se vypravíte z obce Tisá na Velký Chlum, budete muset urazit 14,5 km. Kamenná rozhledna s volným přístupem vznikla roku 1930 a je vysoká 19 m. Po roce 1945 však zájem ustal a tak se z části využívala jako vysílač. Znovu byla zpřístupněna po rekonstrukci v roce 1997. Pokud budete chtít z plošiny vidět Varhošť, vrcholky Českého středohoří – Kletečná, Milešovka, Krušné hory, Děčínský Sněžník a vrcholky Českého Švýcarska, budete muset vystoupat 83 schodů. 

 

Zřícenina Vrabinec

Zřícenina VrabinecNěco málo přes 15 kilometrů jsou od obce Tisá vzdáleny nepatrné zříceniny hradu Vrabinec. Vrabinec je umístěn na čedičové skále nad soutokem řeky Labe a Babětínského potoka. Volně přístupné zbytky hradních zdí o výšce až deset metrů leží mezi čtyřmi skalními útesy. Svahy na vrchu spadají do chráněné přírodní rezervace a najdete tady pozoruhodnou květenu. V jarním období kvetou i skály díky tařicí skalní.

 

Zámek Velké Březno

Zámek Velké Březno, České ŠvýcarskoBezmála šestnáct kilometrů od Tiských stěn se pochojte krásou malého zámku Velké Březno na Ústecku. Stavba z let 1843 – 1845 řadí zámek ve Velkém Březně mezi nejmladší v Čechách. Historie je spjata s rodem Chotků  a kromě půvabných zámeckých interiérů si zde můžete prohlédnout jedinečný přírodní anglický park zaplnený mnoha vzácnými stromy a keři.