Tisá a Tiské stěny v zajímavostech

 

Tiské stěny a okolí nabízejí velké množství báječných míst a určitě by si zasloužil aspoň krátkou zmínku každý skalní útvar. Nabízíme vám alespoň několik tipů, na co se v tak speciálně stvořené krajině podívat.

 

Skalní město Tisá

Mohutné skalní útvary, různě od sebe rozdělené a roztroušené se tyčí až do výšky 70 m a stačí udělat pár kroků, abyste pochopili, proč se nazývá městěm a ne „místem“ skal. Skalní náměstí je jedním z vchodů do krajiny plné náměstíček, věží, sloupů, jizeb, oken, otvorů, výklenků i skalních komnat. Na Skalním náměstí najdete pokladnu a pořídit si lze i pohledy, suvenýry, mapky a turistické známky a vizitky. Dál se vydáte značenými turistickými stezkami. Skály Tisá vám občas nebudou připadat jako město, ale skutečný palác – mohutný, nádherný a budící takový respekt, že si bude člověk připadat jako mravenec.
Vstup do skal činí pro dospělé 30 Kč a pro děti polovinu, tj. 15 Kč.

 


Hřib a Želva

Hřib a Želva - Skály Tisá, České ŠvýcarskoNe, nyní vás nebudeme lákat na houbařskou oblast ani na péči o zvířátko. Tiské stěny si vás získají mnoha tvary skalních útvarů a mezi jedny nejzajímavěji stvořené patří skalní Hřib a Želva. Tato skupinka se stala symbolem Tiských stěn a najdete ji na pískovcové plošině blízko u Turistické chaty, nebo pokud přicházíte druhým vstupem, spatříte ji až po vystoupání několika kamenných schodů. Hřib a Želva vznikly selektivním zvětráváním. Osamělý Hřib má na jednu stranu posazený klobouk a k jeho noze se blíží malá hlava na nataženém krku – kamenná Želva. Krunýř klidně poslouží jako sedátko pro několik lidí. A dál už nezbyde nic jiného, než se kochat nádherným výhledem do okolí... 

 


Obec Tisá

Tisá, České ŠvýcarskoObec Tisá leží v Ústeckém kraji a je hlavně známá díky sousedním skalním útvarům, nazývaných Tiské stěny nebo Tiské skály. Původní název obce Tisá zněl Tyssa a rokem zrodu byl 1541. Od roku 1750 se zdejší obyvatelstvo živilo podomní výrobou knoflíků – cínových a později z odlišných materiálů. O sto let později už zde stála vyhlášená knoflíkářská továrna s deseti dílnami a vyráběla se i jiná textilní galanterie. V Tisé lze zajít do kostela sv. Anny nebo do kapličky v ohradní zdi čp. 349. Smírčí pískovcový kříž s letopočtem 1626 najdete u silnice mezi Libouchcem a Novým Libouchcem, násilnou smrtí tady zemřel mastičkář. Informace o obci Tisá

 

 

Skalní most Bastei

Skalní most Bastei - Neurathen, Saské ŠvýcarskoSkalní most Bastei naleznete v saské části regionu Českosaské Švýcarsko. Skalní hrad Neurathen, který měl sloužit jako ochrana Míšeňska před nájezdy z Čech, zanikl nejpozději v 16. století a dnes jsou z něj patrné pouze otisky ve skalách. Již od 18. století se začala ve skalách Saského Švýcarska rozvíjet turistika a tak nastal i požadavek po zpřístupnění jeho nejromantičtějších partií. Most, který překlenul strže a umožnil přímou cestu z Rathen na vyhlídkové místo Bastei, nechal postavit saský král Friedrich August II. v polovině devatenáctého století. Vzhledem ke složitosti terénu a době vzniku stavby se jedná o jedinečné dílo mostního stavitelství. Na most se pak navázala další zařízení pro turisty (restaurace, hotel, parkoviště) a vyhlídka se tak stala nejnavštěvovanějším místem Saského Švýcarska. Bastei leží 15 km od hraničního přechodu Hřensko - Schmilka a dostanete se k němu po silnici ve směru z Bad Schandau, Pirny a Hřenska.  Více informací: http://www.bastei.cz/ 

 

 

Pevnost Königstein

Pevnost Königstein - Saské ŠvýcarskoJedna z největších horských pevností v Evropě, pevnost Königstein, leží uprostřed Labských pískovců na stolové hoře Königstein v Saském Švýcarsku. První stavby byly na Königsteinu postaveny už ve 12. století. Dnes se celý komplex rozkládá na ploše 9,5 hektarů. Za pozornost jistě stojí studna hluboká 152,5 metrů. Pevnost sloužila jako bezpečné místo během válek, jako lovecký zámek nebo letohrádek, také jako obávané státní vězení. Dále byla využívána pro úschovu státních rezerv, tajných archivů a ukrytí uměleckých předmětů. Ke svémů původnímu účelu, obraně Německé říše, nikdy nesloužila. Výstup na pevnost je usnadněn výtahem pro 42 osob. Více infomací o pevnosti Konigstein...

 


Kostel svaté Anny

Kostel sv. Anny v TiséVe středu horské obce Tisá stojí od roku 1789 barokní kostel sv. Anny. Zařízení kostela vystihuje dobu pozdního rokoka a varhany z osmnáctého století sem převezli z kostela v Rozbělesích.  Průčelní východní věž má dva zvony z litiny pocházející z roku 1922 a malý zvon z roku 1859. Litinové zvony vyrobily ocelárny Arnold-Kress z Chabařovic a malý zvon pochází z Litoměřic od Františka Herolda. Strop s fabionem zdobí obraz Krista, uzdravující ženu. Kostel byl zabezpečen mřížemi roku 1992, posléze došlo k opravě střechy, věže, fasády a k vymalování.  Jde o státem chráněnou kulturní památku. Kostel sv. Anny je hlavním vstupem do Tiských stěn.

 

 

Dolský mlýn

Dolský mlýn - Jetřichovice, České ŠvýcarskoDolský mlýn naleznete v Národním parku České Švýcarsko nedaleko soutoku řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé. První písemné zprávy o mlýnu pochází z roku 1515. Během času se zde vystřídala řada majitelů a každý se na stavbě nějak podepsal. Poslední přestavba poběhla v polovině devatenáctého století. Plně se v Dolském mlýně mlelo do roku 1814, jelikož řeka Kamenice začala být využívána k plavení dřeva. Mlýn tak ztratil svoji původní funci, ale majitelům tato skutečnost byla kompenzována právem vařit pivo a pálenku. Po roce 1945 byl mlýn opuštěn a od té doby chátrá. O jeho konzervaci se v posledních letech snaží Sdružení pro Dolský mlýn. Mlýn byl využíván řadou filmařů a vidět jej v jeho funkční kráse můžete ve filmové pohádce Pyšná princezna.

 


Restaurace – penzion Turistická chata

Restaurace - penzion Turistická chata, Tiské stěnyStylová turistická chata nabízí dostatek aktivit a je rovněž výchozím bodem prohlídky oblasti skal Tiské stěny. V restauraci se po celý den najíte, lze se tady ubytovat  v deseti dvoulůžkových pokojích s možností přistýlky, ale hlavně se ocitnete v centru možnosti aktivního využití vašeho času. Okolní místa Tiských skal nabízejí hojné množství tras pro cyklisty, turisty, běžce a horolezce. Během zimy využijete lyžařský vlek a běžecké tratě.
Restaurace Turistická chata je zajímavá svými originálními malbami v hlavní místnosti. Jde o původní výzdobu od akademického malíře Franze Grussa, který maloval humorné lovecké příběhy zakládajících se na skutečných událostech.
Web: http://www.turistickachatatisa.unas.cz/

 


Větrné elektrárny

Větrná elektrárna v PetrovicíchObec na Ústecku Nakléřov je částí obce Petrovice a leží v nadmořské výšce 670 až 684 m.  Nachází se tady Nakléřovská větrná elektrárna a u Petrovic další větrná elektrárna. Přijíždíte-li od Ústí nad Labem, trvá jen chvilku, než spatříte listy rotoru větrné elektrárny. Velká stavba se pyšní stožárem o délce 84 m k ose rotoru, který má průměr čtyřicet metrů. Elektrárna je dosažitelná polní cestou.