Tipy na výlety – Erbenova vyhlídka


Hledáte-li cíl pro pěknou procházku okrajem Ústí nad Labem, zamiřte k Erbenově vyhlídce. Otevře vám krásný výhled nejen na město, ale také na České středohoří s Milešovkou a vzdálené vrcholky Krušných hor…

Pohled na Erbenovu vyhlídku

 

Erbenka nahradila dvě předchůdkyně

Rozhledna, lidově nazývaná Erbenka, byla postavena v roce 1933 německým horským spolkem na Brandtově výšině (420 m. n. m.). Na jejím místě stávaly již dříve dvě, mnohem starší rozhledny, jejichž existenci ukončila nepřízeň počasí spolu se zubem času. Současná rozhledna byla pojmenována podle Alexandru Erbenovi, dlouholetém řediteli České spořitelny v Ústí nad Labem, který byl tehdejším předsedou spolku turistů.

 

Pohleďte na bílinský Bořeň

Kamenná rozhledna je vysoká 15 m, má dvě vyhlídková patra a nahoru stoupá 56 schodů. Moc hezký výhled je z ní na hrad Střekov a výletní zámeček Větruši s vyhlídkovou věží. České středohoří vám představí v partii od Bukové hory až po skalnatý vrch bílínský Bořeň, který je největší znělcovou kupou ve střední Evropě.

 

Přístup

K rozhledně vede z Ústí nad Labem žlutá turistická značka kolem restaurace Eden. Dojít z města k ní lze také po modré značce kolem dobětického sídliště, a na rozcestí Dobětice přejít na zelenou značku, která vede až k vyhlídce.

 

Občerstvení
Hospůdka Eden na Poláčkově ulici.


Vstupné
Vstup zdarmaProvozní doba
Celoročně volně přístupná

 

Parkování
Ve městě na Brandtově ulici a u restaurace Eden.

 

TIP NA VÝLET


Ústí nad Labem je známé okolními vodopády. Vydejte se k Pekelskému vodopádu, který zurčí v rokli stejnojmenného potoka a je nejhezčím z nich. Voda tu přepadává přes asi 7 metrů vysoký čedičový práh a vytváří krásnou podívanou. K vodopádu vede cesta podél potoka z městské čtvrti Krásné Březno, která je od centra města vzdálena asi 3 km.

Tip na výlet na Pekelský vodopád

zdroj: www.mapy.cz