Hrad Střekov – České Středohoří


Symbolem města Ústí nad Labem je hrad Střekov, který se řadí k našim nejdochovanějším hradům. Je obestřen romantickou atmosférou, která inspirovala již básníka Karla Hynka Máchu či skladatele Richarda Wagnera a vysloužila mu přezdívku „hrad umělců“…

Hrad Střekov z dálky

Ohlédnutí do minulosti

Hrad Střekov vznikl ve 14. století. Stalo se tak poté, co se český král Jan Lucemburský rozhodl zajistit bezpečnost labské plavby a výběr cla. Dnes hrad patří rodu Lobkowiczů. Kromě starobylých prostor či novodobé brány z roku 1957 je v areálu novodobá stavba luxusní restaurace Kovárna a hradní terasa a několik dalších míst otevírá nádherný výhled na Labské údolí, město a České Středohoří.

I na hradě bývalo teplo

Nejlépe dochovanými částmi hradu, stojícího na vysoké čedičové skále, je rozlehlý Rytířský sál a prostory Věžového paláce. Během prohlídky zavítáte do Velkého stavení, jehož dochované přízemí je věnováno různým tematickým i autorským, průběžně obměňovaným, výstavám. Prohlédnout si tu můžete expozici fotografií historie Střekova. Jednou z nejkrásnějších hradních staveb bývala zdejší kaple. Ačkoliv byla prakticky zničena, díky citlivé rekonstrukci se později podařilo ji alespoň částečně obnovit. Zajímavostí hradu je místnost s arkýřem, která jako jediná bývala vytápěná. Ve Věžovém paláci jsou umístěny dvě expozice. V přízemí se prostřednictvím jedné z nich dozvíte o historii Střekova, prohlédnete si malované erby rodů, které kdy hrad vlastnily a je tu umístěn trojrozměrný model podoby hradu z roku 1499. V horním patře se nachází expozice romantismu a spatříte tu kopie obrazů E. G. Doerella i mnohé zajímavosti, které připomínají pobyt skladatele Richarda Wágnera.

Dělové koule generála Laudona

Velká věž hradu Střekov vám nabídne po zdolání téměř padesátky schodů nevšední výhled do kraje. Ve věži si můžete zároveň prohlédnout komůrku hlásného. Další výhled se otevírá z hradní terasy a z citadely, kde se nalézá torzo původní obranné budovy pro vojáky a strážné. Je odtud vidět na protilehlý kopec, odkud mířily v roce 1757 na Střekov děla generála Laudona. Připomínkou této události jsou dělové koule, zapuštěné do černého kamene.

Hrad Střekov

Okolí hradu a magická krajina Českého Středohoří

Pod hradem se vine řeka Labe. Podél řeky vede cyklostezka. Nedaleko se nachází vinařská oblast Žernoseky a malebná krajina Českého Středohoří s nejvyšší horou Milešovkou na jejímž vrcholu je meteorologická  stanice, rozhledna i stánek s občerstvením.

Kudy na Střekov

Autem po dálnici D8 do Lovosic, poté po silnici č. 30 do Ústí nad Labem. Tady odbočíte na most přes Labe, dáte se proti proudu řeky, projedete skálou pod hradem a zabočíte vlevo na parkoviště v podhradí.

Občerstvení

Ve stylové restauraci Kovárna na dolním nádvoří střekovského hradu, restaurace Wagnerka.

Vstupné

Dospělí 85,- Kč
Děti 6 – 15, studenti do 26 let, důchodci   55,- Kč
Děti do 6 let  1,- Kč
Rodinné (2 dosp. + 2 děti do 15 let)        190,- Kč

Provozní doba
březen – duben středa – neděle         10.30 – 17.00 hod.
květen, září úterý – neděle 9.30 – 17.00 hod.
červen – srpen úterý – neděle 9.30 – 18.00 hod.
říjen středa – neděle         10.30 – 17.00 hod.

Parkování
Parkoviště v podhradí.

Kontakt
Hrad Střekov
Tel.: +420 475 530 682, +420 475 531 596
E-mail: strekov@volny.cz
www.hradstrekov.cz

 

TIP NA VÝLET

Ze střekovského hradu můžete zamířit na vrch Vysoký Ostrý. Přivede vás k němu naučná stezka „Pod vysokým Ostrým“ osazená informační panely, která směřuje od hradu k Nové Vsi. Trasa je dlouhá jedním směrem asi 2,5 km.

Výlet ze Střekova na vrch Vysoký Ostrý

zdroj: www.mapy.cz