Komáří vížka – Krušné hory


Asi 20 kilometrů dělí Tiské stěny od hory Komáří vížka, na jejímž vrcholu stojí nejstarší rozhledna Krušných hor. Vybudovat ji nechal kníže Clary Aldringen, milovník rozhleden a dalekých výhledů.

Komáří vížka z dálky

Nad krajem se ozýval zvuk zvonu

Hora Komáří vížka (806 m), na které rozhledna stojí spolu s budovou horského hotelu, byla v historii nazývána Mückberg, což se dá přeložit nejen jako „vrtošivá“, ale i jako „strašidelná“. Na jejím místě nejprve bývala zvonice s hranatou 9 m vysokou věží, ve které byl zavěšen zvon od tehdejšího nejznámějšího zvonaře Tomáše Jaroše. K věži přiléhal malý domek pro zvoníka, kterým býval některý z vysloužilých horníků. Rozhledna poskytovala nádherné výhledy po celá desetiletí. V devadesátých letech 20. století byla však při rekonstrukce vyhlídková okna zazděna.

Za výhledy lanovkou

V současnosti pohled do kraje nabízí vyhlídková terasa. Pěkně vidět je České středohoří i vrcholky Krkonoš. Na Komáří vížku jezdí z Krupky dvousedačková lanovka s celoročním provozem. Pochází z roku 1952  a je nejstarší a zároveň nejdelší lanovou dráhou bez mezizastávky v republice.  Jejích 60 dvoumístných sedaček je kryto stříškou. Na své cestě zdolává trať dlouhou 2348 m s převýšením 482 m. Jízda trvá 15 minut a nabízí cestou krásný výhled. Lanovka přepravuje osoby, jízdní kola i lyže.

Komáří vížka detail Lanovka na Komáří vížku

Zajímavé okolí

Okolím Komáří vížky vedou turistické trasy a cyklostezky, v zimě nabízí vyžití lyžařský areál se třemi vleky a nechybí upravené běžkařské tratě. Pod Komáří vížkou stojí kaplička sv. Wolfganga, kde se od průvodce můžete dozvědět zajímavosti o historii dobývání cínů ve zdejší lokalitě a prohlédnou ti výstavu fotografií Jana Watzka.

Přístup
Ke Komáří vížce vede silnice z Krupky, směrem na Fojtovice stoupající serpentinami asi 6 km.

Občerstvení
V horské hotelu Komáří vížka je útulná restaurace s krbem, která na jídelníčku nabízí klasické české pokrmy, ryby zvěřinu a sezónní speciality.

Vstupné
Zdarma

Parkování
Parkoviště je vzdáleno asi 200 m od hotelu

Kontakt
Komáří vížka, Horní Krupka 120, tel.: +420 417 861 348, www.komarivizka.eu

TIP NA VÝLET
V Krupce je prohlídková hornická štola SVATÝ MARTIN, nabízející zejména ukázky ražení a dobývání rudy. Celková délka trasy je 1 km. Atrakcí je tzv. Pramen štěstí a Krápníková výzdoba.

Výlet do štoly Svatý Martin

zdroj: www.mapy.cz