Zajímavosti – Kristin hrádek


Kristin Hrádek stojí na hranici Čech a Saska nedaleko Tiských stěn. Toto malé lovecké sídlo z 18. století v současné době slouží jako hotel s restaurací a je příjemným místem pro pobyt i krátkou zastávku na výletech.

Kristin hrádek shora header

 

Ohlédnutí do historie

Kristin Hrádek původně sloužíval jako zázemí při lovech majitelů děčínského panství. V době, kdy jej držel hrabě František Thun, jezdívali na lov na Děčínsko příslušníci monarchie a významných šlechtických rodin a nejeden kus zde skolil sám následník trůnu František Ferdinand d´Este. Později byl zámeček využíván jako letní sídlo knížecí rodiny. Do osudu Kristina Hrádku se neblaze podepsal rok 1945, kdy byl na samém konci války vyrabován a spolu s ním byly poničeny i zdejší lesy. Po válce byla na thunovský majetek uvalena nucená správa, knížecí rodina opustila Čechy a zkonfiskovaný majetek přešel do vlastnictví Státních lesů. Kristin Hrádek řadu let chátral. Až v 70. letech se dočkal částečné renovace a počátku 90. let 20. století prošel generální rekonstrukcí, během které byl upraven na ubytovací a restaurační zařízení. S novým majitelem, který jej odkoupil v roce 2009, následovala ještě jedna rekonstrukce a dnes je příjemným místem odpočinku, ukrývajícím se uprostřed krásné přírody.

 

Klid, pohoda, dobré jídlo i zážitek pro lovce zvěře

Kristin Hrádek je místem jako dělaným pro zastávku během výletů v okolí Tiských stěn. Končí tu silnice, dál vedou jen turistické cesty a stezky a tak tu najdete nevšední klid a pohodu. Hotelová restaurace ve stylových prostorách nabízí kvalitní českou kuchyni a zvěřinu upravenou podle původních receptur. Pochutnat si můžete ve stylové restauraci uvnitř budovy a za pěkného počasí je navíc otevřena i letní kuchyně s krytou venkovní terasou a dětským hřištěm. Příznivci lovu s platným loveckým lístkem a pojištěním lovce mohou využít lovecký balíček s ubytováním, jehož součástí je povolenka k odstřelu černé a holé vysoké zvěře.

Kristin hrádek exteriér Kristin hrádek interiér

 

Přístup
Autem po silnici z Tisé přes obec Sněžník, před rozcestím s parkovištěm se dáte vlevo. Pěšky z Tisé po červené značce ve směru Ostrov – Sněžník – Děčínský Sněžník. Na rozcestí od Koňskou hlavou odbočíte vlevo na zelenou značku, která vás dovede ke Kristinu Hrádku (celkem cca 15 km).

 

Občerstvení
Restaurace Kristin Hrádek, v Ostrově hotel Ostrov, Hřebenová bouda ve Sněžníku.

 

Provozní doba
pondělí – neděle:
květen – říjen 11.00 – 22.00 hod.
listopad – duben 11.00 – 21.00 hod.

 

Parkování
Na parkovišti u rozcestí a u hotelu.

 

Kontakt
www.kristinhradek.cz, tel.: +420 734 684 209

TIP NA VÝLET

Od rozcestí s parkovištěm a malým přístřeškem pokračujte směrem na Maxičky a poté odbočte vpravo na lesní silničku, po trase cyklostezky č. 3017. Cesta vás přivede k Vlčímu jezeru. Voda je tu stále velmi studená, ale koupání je povoleno. Víc než toho si tu však užijete klidu a krásné přírody, která jezero obklopuje. Odpočinout si tu můžete na lavičkách či na malé písečné pláži. Jezero je od Kristina Hrádku vzdáleno asi 3 km.

Tip na výlet k Vlčímu jezeru mapa

zdroj: www.mapy.cz