Oblast Maxičky


Oblíbeným výletním místem regionu Tisá je letovisko Maxičky (Maxdorf), vzdálené jen necelých šest kilometrů od Děčína. Tuto dříve lesnickou osadu založil v roce 1671 hrabě Maxmilián Thun-Hohenstein, podle něhož nese své jméno.

Oblast Maxičky header

 

Velké plány s Maxičkami


Thunové zde nechali upravit velký rybník pro rekreační účely a na jeho břehu postavili klimatické lázně s letními byty. Původním plánem bylo vybudování celého rozsáhlého rekreačně sportovního areálu, což se z důvodu nepříznivé finanční situace nakonec nepodařilo. Díky nim však Maxičky vešly ve známost a staly se vyhledávanou rekreační oblastí již za první republiky.

 

Maxičky dnes


Osada si uchovala zajímavý horský ráz a její domky jsou roztroušeny v pěkné krajině mezi lesním porostem. I v současné době je oblíbeným cílem turistů, ačkoliv rekreační komplex plně neplní již nějakou dobu svou funkci. Dosud mohli návštěvníci využívat velké přírodní koupaliště s travnatou pláží, které je součástí areálu hotelu Maxičky stojícího na jeho břehu. S novým majitelem se však zřejmě blýská na lepší časy. Plánována je přeměna na moderní hotel a zachováno bude i zmíněné oblíbené přírodní koupaliště s drobnými službami. Osada Maxičky nabízí ideální podmínky pro turistiku, například do Skalního města Tiských stěn, k rozhledně na Děčínském Sněžníku či Ostrovských a Rájeckých skal. Rodiče malých dětí ocení pohodlné cesty, na které se mohou pohodlně vydat i s kočárkem. Na své si tu přijdou i příznivci cykloturistiky, které značené cyklostezky dovedou do všech zajímavých míst regionu a navíc i přes hranice do sousedního Německa. V zimním období je v okolí Maxiček terén vhodný pro běžkové lyžování.

 

Maxičky jezero Jezero v Maxičkách

 

Přístupnost
Autem z Děčína od Tyršova mostu směrem na Přípeř, vlevo do ulice Drážďanská, směr Jalůvčí, u rybníka u Maxiček vpravo k areálu. Osadou prochází zelená a žlutá turistická značka.

 

Občerstvení
Zastavte se v restauraci Dřevák, která má pěkný stylový interiér a příjemné venkovní posezení.

 

Vstupné
Zdarma

 

Provozní doba
Koupání dle aktuálního počasí

 

Parkování
U areálu

 

TIP NA VÝLET

Maxičky jsou součástí města Děčína, kde rozhodně stojí za návštěvu zdejší zámek. Můžete se k němu vypravit autem, ale pěkná je i pěší cesta po žluté turistické značce, která je dlouhá asi 7 km. Z Maxiček vede krajinou Labských pískovců, kolem Vlčího pramene a Pstružného rybníka, kříží příjezdovou Drážďanskou silnici a pokračuje k Tyršovu mostu. Po něm přejdete na druhou stranu řeky a dojdete k zámku. Doporučujeme prohlídku zámecké Růžové zahrady s barokní výzdobou a pěknou vyhlídkou na město.

Mapa výletu maxičky

zdroj: www.mapy.cz