Oblast Ostrovské skály


Ostrovské skály sousedí se skalním městem Tiských stěn. Vypínají se u obce Ostrov v blízkosti státní hranice s Německem. Ve skalním komplexu jsou vysoké skalní věže a masivy z tvrdého pískovce, díky kterým se staly přitažlivým terénem pro horolezce podobně, jako Tiské stěny a Rájecké skály.

Oblast Ostrovské skály

Ostrovské skály klidná příroda pro turisty a výzva pro horolezce

První výstup se v Ostrově uskutečnil v říjnu roku 1906, kdy lezci Fehrmann a Hönig zdolali věž Kořenáč. Největší změnu zaznamenalo pískovcové lezení v průběhu 60. a 70. let, kdy vznikla řada nových horolezeckých cest a kromě věží se začaly lézt i stěny masivů. Na lezce tu čekají například skály Císař, Orel, Obr i pochmurně znějící Popravčí kámen. Ostrovské skály jsou méně navštěvované, než nedaleké Tiské stěny a na turisty tu tak čeká kromě pěkné přírody i ticho a klid. Spolu s nedalekou soustavou rybníků, luk a chalup v duchu lidové architektury vytvářejí malebné místo ideální pro odpočinek a rekreaci. V létě se jeden z rybníků mění v přírodní koupaliště s čistou vodou, písečnou pláž a hracími prvky pro děti.

 

Ostrovské skály v lesíchSkála, kam oko dohlédne

Jen asi jeden kilometr od Ostrovských skal se rozkládá menší skalní komplex Volské kameny. Rozprostírá se na západní straně údolí severním směrem od skalního města Himmelreich a přibližně stejná vzdálenost je dělí od Tiských stěn. Z Ostrovských stěn můžete zamířit do Rájeckých stěn, nebo do saského skalního města Rosenthal-Bielatal.

Vstupné

Zdarma

 

Provozní doba
Celoročně přístupné

 

 

Občerstvení
Zastavit se můžete v restauraci luxusního hotelu Ostrov, který ve vnitřní restauraci i na terase nabízí vybrané menu. Další občerstvení najdete v hospůdce Stará pekárna či ve stylové restauraci autokempu Pod Císařem, která je vyhlášena jak klasickou českou kuchyní, tak i nabídkou bezlepkových a vegetariánských pokrmů.

 

Přístupnost
Skalní město je přístupné z osady Ostrov a jeho jižní částí prochází červeně značená turistická trasa, vedoucí z Tisé přes Ostrov a Děčínský Sněžník až do Děčína.

 

Parkování
Volně v obci Ostrov

 

Kontakt
www.tisa.cz

 

Ostrovské skály kamenyOstrovské skály hory

TIP NA VÝLET

Výlet je určen fyzicky zdatnějším turistům. Po červené značce dojdete z Ostrova k Turistické chatě v Tisé. Budete pokračovat po žluté značce po silnici kolem parkoviště a závory. Po asi 700 m spatříte po levé ruce vyšlapanou prudkou cestu do vrchu, po které dojdete k věži Dědova vyhlídka. Půjdete podél masivu neznačenou cestou Pod Stěnami v monumentální skalní věži Doga. Budete se držet úpatí masivu Tiských stěn, odkud si užijete výhled do údolí. Po asi 2 km po vrstevnici dojdete k památnému dubu a po chvíli se napojíte na zelenou značku, která vede ze Sněžníku do Jílového. Před kapličkou na Sněžníku se dejte západním směrem na louky, kde budete míjet Velkou lesní školu a vyhořelé Ostrovské boudy. Následuje Ostrovská křižovatka a přímá severní cesta vás dovede na červenou značku, po které dojdete nazpět do Ostrova. Užijete si krásné přírody a výhledů, avšak nezapomeňte si vzít vhodné obutí a nápoje.

Ostrovské skály výlet

zdroj: www.mapy.cz