Oblast Rájecké stěny


Rájecké stěny tvoří souvislá oblast pískovcového masivu se skalními věžemi, průlezy a okny. Tato malebná oblast začíná u státní hranice s Německem a táhne se až k obci Tisá, kde přechází do Tiských stěn…

Výhled z Rájeckých stěn

 

Ráj horolezců

Rájecké stěny tvoří tři oblasti – Ptačí stěny, Rájecké údolí a Ostříží stěny. Vyhledávají je především horolezci a turisté, kteří nemají rádi příliš zalidněná místa. Horolezcům poskytují kvalitní a členitý pískovcový terén, turistům klid uprostřed krásné přírody. Ptačí stěny zahrnují skály od státní hranice po cestu z Rájce do Ostrova. Některé ze skal tu mají pohádková jména, ačkoliv výstupy pohádkové rozhodně nejsou a vyžadují od lezců dobrou fyzickou připravenost. Je mezi nimi např. Rumcajs, Cipísek, Bumbrlíček, Kulihrášek, Šmudla a mnoho dalších. Největší a nejvýznamnější částí oblasti je malebné Rájecké údolí. Protéká jím potůček, pokrývá jej jemný písek a tak sem s oblibou míří rodiny s dětmi. Dominantou oblasti je věž Blíženců, která je častým cílem horolezců. V Rájeckém údolí se ve dvacátých letech uskutečnil první lezecký výstup v dějinách pískovcového lezení. Cílem byl tehdy vrchol skalní věže Bumbrlíček, nazývaný v té době Raizanadel (Rájecká jehla) a zdolali jej dva sudečtí lezci Lehmann a Fink. Třetí částí je poměrně nově pojmenovaná oblast Ostříží stěny, které tvoří pásmo skal nad silnicí z Tisé do Rájce od Sokolí věže po útvar Vstupní brány. Na své si tu přijdou zejména příznivci pískovcového lezení, na které tu čeká množství krátkých dobře jištěných cest. Největším masivem je tzv. Listonoš a mezi dalšími skalami vhodnými pro začátečníky i zdatné lezce je např. Krkavčí dráp, Utopenec, Palička, Slimákova věž, Ropucha a mnohé další.

 

Z Rájce do Ostrova

Z Rájeckých stěn vede žlutě značená cesta do osady Ostrov, u které se vypíná nad soustavou Ostrovských rybníků masiv Ostrovských skal. Největší z rybníků je využíván jako přírodní koupaliště. Z Ostrova lze pokračovat a pohodlně dojít až do známého skalního města nedalekých Tiských stěn.

Rájecké věže Rájecké stěny

 

Přístupnost
Do Rajce se dostanete po silnici od obce Tisá, vede sem také NS Zapomenuté pohraničí z vrcholu Děčínského Sněžníku a značené turistické cesty.

 

Občerstvení
Pití a něco pro doplnění energie si vezměte raději s sebou. Nejbližší možnost občerstvení je Tisé (Turistická chata, kavárna Refugio, restaurant Zlatá koruna, rychlé Občerstvení pod kaštany) a v Ostrově v hotelu Ostrov a v kempu U Císaře.
Vstupné
Zdarma

 

Provozní doba
Celoročně přístupné

 

Parkování
U penzionu Zátiší

 

Kontakt
www.tisa.cz

TIP NA VÝLET

Ujít byste si neměli nechat prohlídku nedalekých Tiských stěn. Z Rájce vás k nim dovede žlutá turistická značka, která u Turistické chaty u vchodu do skal přechází na červenou. Ta je nejkratší spojnicí mezi tímto vchodem a hlavní pokladnou v Tisé a provede vás nejkrásnějšími pasážemi. Po červené značce dojdete až do Tisé na náměstí, kde si můžete prohlédnout kostel sv. Anny a případně si výlet prodloužit až k restauraci Kačák na břehu Mlýnského rybníka, odkud se vám otevře pěkný výhled na Tiské skály. Trasa je dlouhá asi 5 km, s prodloužením ke Kačáku necelých 6 km.

Rájecké stěny mapa

zdroj: www.mapy.cz