Tipy na výlety – Rozhledna Velký Chlum


Necelých patnáct kilometrů od Tisé a jen asi 5 km jižně od Děčína se na jednom ze dvou vrcholů děčínského Chlumu vypíná rozhledna Velký Chlum. Vznikla v roce 1930, jejím projektantem byl děčínský architekt Jahnel.

Výhled z rozhledny Velký Chlum

 

Na počest císařovny


Nejprve v oblasti Chlumu výhled umožňovala vyhlídka ze střechy turistické chaty na vrcholu Malého Chlumu. Později na témže vrchu vznikla 14 m vysoká rozhledna ze dřeva, která byla zpřístupněna v listopadu 1898 a pojmenovaná po císařovně Alžbětě, choti císaře Františka Josefa. Opakovaně ji strhával vítr a v roce 1915 nakonec se zcela zřítila. Ve 20. letech dvacátého století bylo rozhodnuto o vybudování nové rozhledny, tentokrát v blízkosti vrcholu Velkého Chlumu, podle kterého kamenná rozhledna dostala své jméno. Rozhledna válcovitého tvaru se nachází se ve výšce 488 m. n. m., je vysoká 19 metrů a má dvě vyhlídkové plošiny. Po svém otevření nabízela krásné výhledy do kraje, ale po druhé sv. válce zájem turistů opadl. Na její horní patro byly na její vyšší vyhlídkové patro nainstalovány antény a začala sloužit jako vysílač. Pro návštěvníky byl vyhrazen nižší ochoz, kde však rostoucí stromy postupně zakryly výhled, který byl jen velice omezený. Turisté ji přestali vyhledávat a rozhledna postupně chátrala.

 

Jako bájný Fénix….


Záchrany se rozhledna dočkala v roce 1996. Při její rekonstrukci byly antény odstraněny, byla provedena celková oprava a rozhledna získala i střechu. Znovu byla zpřístupněna veřejnosti 12. července roku 1997 a od té doby opět plní svou původní roli. Nabízí pohled na vrch Varhošť s rozhlednou, Děčín, údolí Labe, Děčínský Sněžník, pásmo Krušných hor, vrcholky Českého středohoří a dílčí výhled na vrchy Českosaského Švýcarska. K vyhlídkovému ochozu je zapotřebí vystoupat 81 schodů.

 

Za výhledy pěšky, autem nebo vlakem?


Autem se k Velkému Chlumu dostanete z Děčína, směrem na Benešov nad Ploučnicí. V obci Březiny u Děčína odbočíte vpravo na Horní Chlum, ležící v sedle mezi Malým a Velkým Chlumem, odkud se dáte pěšky po červené turistické značce k rozhledně. Při cestě vlakem je nejbližší železniční zastávkou Děčín-Staré Město. Pěšky se pak k cíli vydejte po červené turistické značce.

Detail rozhledny Velký Chlum Pohled na rozhlednu Velký Chlum

 

Kde se můžete občerstvit?
Nejbližší možnost občerstvení je v Děčíně. Na tento výlet si vezměte pití a něco malého k snědku s sebou.Vstupné
Zdarma


Provozní doba
Rozhledna je celoročně volně přístupná

 

Parkování
V obci Horní ChlumKontakt
www.decin-chlum.cz

 

TIP NA VÝLET
Jste-li mírně dobrodružné povahy, zamiřte k Tambušským vodopádům, ke kterým nevede právě nejpohodlnější cesta. Od rozhledny budete pokračovat po červené značce směrem k vrchu Jedlová, za nímž odbočíte směrem k obci Malá Veleň. Na západ od ní, na jihovýchodní straně Jedlové protéká potok, na kterém je několik vodopádů a kaskád, včetně hlavního 7 m vysokého Tambušského vodopádu.
zdroj: www.mapy.cz