Oblast Sněžník


Děčínský Sněžník je naší nejvyšší stolovou horou. Leží v nadmořské výšce 723 m a na jeho vrcholu stojí 33 m vysoká rozhledna, která patří k našim nejhezčím.

Pohled na Sněžník z výšky

 

Rozhledna nebo hradní věž?

Rozhledna svým tvarem připomíná hradní věž a zdobí ji řada pseudogotických prvků. Z pískovcových kvádrů ji nechal podle projektu drážďanského architekta Hänela postavit v roce 1864 hrabě František Antonín Thun. Byla vybudována pro geografické měření jako jeden ze základních triangulačních bodů na žádost Rakouska, Saska a Pruska a jejími prvními uživateli byli skutečně nejprve rakouští, saští a pruští zeměměřiči. Jejich spolupráci však narušila prusko-rakouská válka. Věž začala přitahovat turisty, kteří si za mírný poplatek užívali krásných dalekých výhledů. K rozhledně záhy přibyl i malý hostinec a zájem o rozhlednu narůstal.

 

Daleké výhledy, příjemné posezení a výchozí místo výletů

Na vyhlídkovou plošinu umístěnou ve výšce 31 m vede 173 schodů. Nabízí úchvatnou podívanou na oblast Labských pískovců, Českosaské Švýcarsko, České středohoří, Krušné hory a vrcholky Lužických hor, a za příznivé viditelnosti lze spatřit i Jizerské hory a Ještěd. K rozhledně přiléhá restaurace „Klub rádia Děčín“, která je napodobeninou původního objektu z roku 1865. Kromě toho, že tu dobře vaří, konávají se zde různé zajímavé akce. Děčínský Sněžník je výchozím místem několika turistických, cyklistických i běžkařských tras. Z jeho vrcholu vede asi 20 km dlouhá naučná stezka „Zapomenuté pohraničí“, díky které lze celou stolovou horu obejít a užít si nádherných výhledů do všech stran. Naučná stezka pokračuje směrem na Ostrov, Rájec, Nový Dvůr, Petrovice a Krásný Les. Vede zalesněným územím s pískovcovými městy, která se rozkládají v CHKO Labské pískovce. Na východním okraji Sněžníku, nad turistickou stezkou se nachází skalní ostroh Koňská hlava (668 m), ze kterého je pěkný výhled na saské stolové hory a pevnost Königstein. U rozhledny si můžete zapůjčit terénní koloběžku a sjet na ní některou z vybraných tras, například až do Děčína k restauraci Paroloď u Tyršova mostu.

Sněžník - cedule Sněžník krajina

 

Přístupnost
K rozhledně vede asi 2,5 km dlouhá cesta pro pěší po červené TZ od hotelu Hřebenová bouda, která stojí na křižovatce silnic z Tisé do obce Sněžník a okresní silnice z Děčína do Jílového. Nazpět můžete jít stejnou cestou, nebo kolem severního okraje Děčínského Sněžníku a užít si ještě výhled z Drážďanské vyhlídky na Saské Švýcarsko.

 

ObčerstveníRozhledna Sněžník
V restauraci Hřebenové boudy a v restauraci na Sněžníku.

 

Vstupné
Dospělí 30,- Kč
Děti 6 – 15 let 15,- Kč
Provozní doba
Duben – říjen pondělí – pátek  10.00 – 17.00 hod.
sobota, neděle a svátky   9.00 – 17.00 hod.

 

Listopad – březen pondělí – pátek 11.00 – 17.00 hod.
sobota, neděle a svátky   10.00 – 17.00 hod.

Za nepříznivého počasí je rozhledna uzavřena.

 

Parkování
V obci Sněžník, nebo na placeném parkovišti u hotelu Hřebenová bouda

 

TIP NA VÝLET

Při úpatí hory se nalézá přírodní památka „Jeskyně pod Sněžníkem“. Vznikla v důsledku lámání pískovcových stěn při těžbě fluoritu. Navštivte zámek v Jílovém, ve kterém vám expozice dobu těžby přiblíží. Pěší trasa od rozhledny vede po zelené značce ve směru obec Sněžník – Jílové a je asi 5,5 km dlouhá.

Mapa tip na výlet Sněžník

zdroj: www.mapy.cz