Tipy na výlety – Vyhlídka Belvedér


Jeden z nejhezčích pohledů na kaňon řeky Labe nabízí Belvedér, nejstarší upravená vyhlídka Českého Švýcarska. Má podobu stupňovité terasy se salou terrenou a dodnes zachovaným erbovním znakem svých zakladatelů – rodu Clary-Aldringen.

Pohled na vyhlídku Belvedér

 

Když Labským kaňonem zněly tóny hudby…


Vyhlídka Belveder původně sloužila k zábavě šlechty, pro kterou se zde pořádaly oblíbené hudební produkce. Byla dobře dostupná z nedalekého zámku v Bynovci po asi 4 km dlouhé kočárové cestě. Poté, co zájem panstva o Belveder opadl a následně po zániku zámku, přestala kočárová cesta plnit svou úlohu a dnes po ní prochází červená turistická značka. Vyhlídka se proměnila v oblíbené výletní místo.

 

Nejhezčí výhled na kaňon Labe je z Belvedéru


Belvedér se nachází u obce Labská Stráň. Rozprostírá se na skalní terase 130 m nad hladinou řeky Labe. Svým unikátním vzezřením spolu s nádherným výhled do Labského kaňonu se stříbřitou stužkou řeky, na skalní hřbety Schrammsteine, Große Winterberg a stolové hory Zirkelstein a Kaiserkrone vytváří výjimečnou turistickou zajímavost. V těsné blízkosti Belvedéru stojí stejnojmenný hotel s restaurací a příjemným posezením na zahradní zastíněné terase. U vstupu do areálu je i další malá krytá vyhlídka, nabízející nejen výhled do kaňonu, ale ze zajímavého úhlu také na samotnou velkou vyhlídkovou skalní terasu. Obě vyhlídky v každém období mají své kouzlo. V přilehlé restauraci můžete získat otisk turistického razítka a koupit si pohledy.

 

Kudy ke skalní terase?

 

Belvedér je pěšky dobře dostupný z Labské Stráně po červené turistické značce. Další pěší přístup vede od přívozu v Dolním Žlebu po neznačené zachovalé kamenné cestě. Autem vás k němu přivede silnici z Hřenska přes Janov a Arnoltice, kde odbočíte na Labskou Stráň. V obci jsou ukazatelé, kteří vás nasměrují k hotelu a vyhlídce.

 

Vyhlídka Belvedér z dálky Výhled z vyhlídky Belvedér

 

Občerstvení
V hotelu Belvedér. Za pěkného počasí se dobře najíte na jeho venkovní terase a ochotně tu napojí i vašeho psího kamaráda.

 


Vstupné
Zdarma

 

 

Provozní doba

Vyhlídka je celoročně volně přístupná

 

 

Parkování

Přímo u vstupu do hotelového areálu je bezplatné parkoviště.  

 

TIP NA VÝLET
Nedaleko Labské Stráně se rozkládá obec Růžová, která v letech 2010 a 2014 získala ocenění Vesnice roku. Dominantou obce je krásný barokní kostel sv. Petra a Pavla, je tu voňavý krámek mýdlárny Rubens a vede odtud turistická trasa na nejvyšší vrchol oblasti Růžovský vrch (619 m. n. m.). Pěší cesta z Labské Stráně vede přes Arnoltice kolem větrného mlýna do Růžové a zde od autobusové zastávky po žluté značce souběžné s trasou NS Růžová až na vrchol Růžovského vrchu.