Tipy na výlety – Vyhlídková restaurace Větruše


Jedinečná poloha ústecké restaurace Větruše mezi Mariánskou skálou a hradem Střekov jako by ji určila k nádherným vyhlídkám. Romantická stavba s věží je oblíbeným výletním místem nejen místních obyvatel, ale i návštěvníků severu Čech.

Vyhlídková restaurace Větruše

 

Zachráněná Větruše

Budova Větruše v historizujícím stylu se secesními prvky vznikla přestavbou empírového objektu v letech 1896-1897 podle projektu architekta Alwina Köhlera s podporou Ústeckého horského spolku. V roce 2002 byla zrekonstruována a zachráněna tak od svého zániku. O deset let později přibyla přístavba podle projektu ústeckých architektů Jana a Jany Kallmünzrových.

 

Pro každého něco

Větruše stojí na skalním ostrohu na terase s opěrnými kamennými zdmi. Komplex tvoří hotel s restaurací a 30 metrů vysokou vyhlídkovou věží. Její plošina se nachází jen o pět metrů níž a otevírá krásné daleké výhledy. Krásně je vidět město, údolí řeky Labe, okolní krajina i vzdálenější České středohoří a Krušné hory. Součástí objektu je přírodní a zrcadlové bludiště, hřiště pro děti a dětský koutek. V interiéru jsou umístěné obrazy a fotografie dokumentující historii města.

 

Z popraviště je dnes vyhlídka


V blízkosti romantické vyhlídkové restaurace se nachází i zcela neromantické místo. Je jím popraviště z roku 1543, které svému účelu sloužilo až do konce 18. století. Z popraviště tvořeného spodní zděnou válcovou částí a velkou dřevěnou šibenicí zůstala jen kamenná část, která byla při rekonstrukce Větruše rovněž zrekonstruována a upravena na vyhlídku, osazenou velkým dřevěným křížem. A pokud byste byli přesyceni dobrotami z Větruše a výhledem z její věže či z popraviště, můžete si jít zaběhat na nedalekou lesní stezku. Tiské stěny jsou odtud vzdáleny 15 km.

 

Restaurace Větruše zpředu Pohled na restauraci Větruše

 

Z centra Ústí na Větruši netradičně lanovkou


S ústeckým centrem Větruši spojuje nejen silnice a stezka pro pěší, ale také lanová dráha. Její nástupní stanice leží jen asi 30 m od objektu. Pohodlně vás dopraví do nákupního centra Fórum, kde je hlídaný koutek pro děti od věku 3 let.

 

Občerstvení
Všichni labužníci a gurmáni ocení hotelovou restauraci. Další možnosti občerstvení jsou dole ve městě.

 

Vstupné
Zdarma

 

Provozní doba
11.00 – 23.00 hod., Lobby bar 10.00 – 24.00 hod.

 

Parkování
U hotelu.

 

Kontakt
Hotel a restaurace Větruše, Fibichova 392/23, Ústí nad Labem, tel.: +420 608 284 608, www.hotelvetruse.cz

 

 

TIP NA VÝLET


Po trase naučné stezky Větruše-Vrkoč můžete zamířit k Vaňovskému vodopádu, který je jedním z nejvyšších vodopádů Českého Středohoří. Své kouzlo má i v zimě, kdy zamrzá a vytváří atraktivní ledový sloup. Cesta je dlouhá asi 4,5 km jedním směrem.

Mapa výletu na Vaňovský vodopád