Tipy na výlety – Zámek Jílové


Zámek Jílové se nachází ve stejnojmenném městě nedaleko Děčína. Po řadě strastiplných let a rozsáhlé rekonstrukci je zámek z velké části přístupný veřejnosti.

Zámek jílové pohled zboku

 

V historii zámku se objevila i přádelna vlny


Zámek stojí na místě původní tvrze, ve 14. století přebudované na vodní hrad, který byl v 16. století přestavěn do podoby renesančního zámku. Dodnes u něho zůstal zachován vodní příkop s barokním mostem. Jeho chodbami se nenesly vždy jen kroky panstva. V 19. století v něm nájemce Josef Münzberg provozoval přádelnu vlny a bavlny, vlastnila jej Československá armáda, byl dětským domovem i zemědělským učilištěm. Během bombardování za 2. světové války byl poničen, většina majetku byla rozkradena nebo zničena a objekt bez potřebné péče chátral.

 

Rekonstrukce přinesla ovoce


Při rekonstrukci započaté v roce 2000 bylo postupně zrekonstruováno přízemí, první patro a renesanční sklepy, do kterých byly umístěny výstavní expozice. Jedna je věnována životu Rytířů z Bünau nejen v Jílovém, další připomíná historicky významná místa v okolí, např. loupežnický hrádek na Výrovně, otisky mušlí na Sněžníku či kamenný dvůr v Martiněvsi. Poslední, nazvaná „Poklady v zemi ukryté“, mapuje historii a vývoj těžby fluoritu na Sněžníku. Při troše štěstí v místech u zakonzervovaných dolů, kde byly důlní výsypky, lze ještě dnes exempláře tohoto kamenného nerostu najít. Sklepení ukrývá navíc peklo s tajemnou komnatou, které potěší zejména děti. Zámek obklopuje upravený park. Na zámku se konávají různé kulturní a společenské akce. Probíhají tu koncerty, zámecké letní slavnosti a pestrá řada akcí pro děti.

Zámek Jílové fotografie Zámek Jílové v srpnu

 

Kudy k zámku?


Jílové leží mezi Děčínem a obcí Libouchec. Cesta k zámku vede po silnici vedoucí CHKO Labské pískovce, kolem přírodní rezervace Libouchecké rybníčky. Zámek je vzdálen asi 8 km od Tiských stěn.

 

Občerstvení
V obci Sněžník – Jílové, v restauraci hotelů Švýcarský dům a Sněžník.Vstupné
Plné 40,- Kč
Snížené 25,- Kč
Děti do 6 let zdarma

 

Provozní doba
V hlavní letní sezoně je objekt přístupný od středy do neděle. Prohlídky probíhají v červnu a září o víkendech od 10.00 – 17.00 hod., v červenci a srpnu od pátku do neděle ve stejném čase.

 

Parkování
V Jílovém na Mírovém náměstí

 

Kontakt
MÚ Jílové, Mírové náměstí 280, tel.: +420 412 557 738, www.mujilove.cz

 

TIP NA VÝLET
Po červené značce dojdete na rozhlednu na naší nejvyšší stolové hoře Děčínský Sněžník. Po rekonstrukci se nově otevřela 8. 10. 2016. Rozhledna je přístupná celoročně (zavřeno je jen v případě nepřízně počasí), klíč je k vyzvednutí v bufetu v přilehlé restauraci. Cesta je dlouhá přibližně 5 km a vede po zelené značce.
Výlet na Děčínský Sněžník