Tipy na výlety – Zámek Trmice


Zámek Trmice je vyhlášeným kulturní centrem. Za jeho zdmi sídlí ale také muzeum a to ne jen jedno. Navštívit tu můžete Muzeum modelové železnice, Muzeum hornictví a různé dočasné expozice.

Zámek Trmice pohled z výšky

 

Zachráněný zámek


Zámek vznikl v první polovině 17. století přebudováním původní tvrze. Vznik novodobého zámku se datuje do let 1856 – 1863 a o jeho výstavbu se zasloužil hrabě Nostic. Od roku 1918 se zámek stal majetkem města, které v prostorách zřídilo městské muzeum. Kvůli špatnému stavu bylo v roce 1964 uzavřeno, sídlil v něm muzejní depozitář a objektu dokonce hrozil zánik v souvislosti s budovanou dálnicí. V devadesátých letech se podařilo objekt zrekonstruovat. Proměnil se v reprezentační kulturní centrum a do jeho prostor bylo umístěno Muzeum modelové železnice a Muzeum hornictví.

 

Lákavé hrátky pro malé i velké


V Muzeu modelové železnice je expozice věnovaná historii i současnosti železničního modelářství s množstvím modelů a funkčních kolejišť. Pro děti je tu spousta atrakcí. Po kolejišti se projíždí drezína, stahují se závory a pod tratí to „žije“. Zvláštní atrakcí je lokomotiva BR 10 DB, která vypouští dým a páru a malí i velcí návštěvníci v tomto pohádkovém světě zapomínají na čas. V jednom ze zámeckých sálů je umístěna expozice hornictví, která je věnována historii hutnictví v ústeckém kraji a kromě řady dokumentů je zde k vidění model dolu s okolím i důlní vozík. V prostorách zámku je zřízena knihovna, obřadní a koncertní síň. Anglický park a množstvím vzácných dřevin, který obklopuje budovu, je navíc místem příjemných vycházek.

 

Zámek Trmice exteriér Zámek Trmice interiér

 

Přístupnost
Zámek se rozkládá v blízkosti dálnice D8 před dálničním mostem přes Bílinu ve směru na Ústí nad Labem. Do obce jezdí autobusové linky 2, 3, 7, 18, 19, 457.

Občerstvení
Restaurace Globus Trmice na Tyršově ulici.

 

Vstupné
Plné 20 Kč
Snížené 10 KčProvozní doba
Středa a neděle. Prohlídky expozic začínají ve středu ve 13.00 a v 15.00 hod., v neděli v 10.00, 13.00 a v 15.00 hodin.

 

Parkování
Na Václavském náměstí v Trmicích.

 

Kontakt
Zámek Trmice, Zámecká 12, tel.: +420 475 620 009, +420 602 419 588, http://mujweb.cz/zamek.trmice

 

TIP NA VÝLET
Na svahu Mariánské skály východním směrem od centra Ústí nad Labem se rozkládá poklidná zoologická zahrada, ve které můžete vidět šelmy, žirafy, slony, nosorožce, zebry, antilopy a mnohá další zvířata včetně řady zde odchovaných jedinců. Cesta autem je dlouhá asi 9 km a na Žižkově ulici míjí Muzeum lehkého opevnění.

Výlet ze zámku Trmice do zoo