Tipy na výlety – Zámek Velké Březno


Jedním z nejmladších a nejpůvabnějších zámků Ústeckého kraje je Velké Březno. Nahlédnout jste do něho mohli již prostřednictvím televizní obrazovky v seriálu Já Mattoni, který se tady natáčel.

Zámek Velké Březno z výšky

 

Ohlédnutí do historie vede po stopách Chotků


Zámek si na období penze nechal mezi lety 1842 – 1845 vybudovat tehdejší nejvyšší purkrabí Českého království hrabě Karel Chotek. V letech 1885 – 1910 jej nechal přestavět v novorenesančním stylu vnuk starého pána, hrabě Karel Maria Chotek, který byl předposledním majitelem panství. Zálibou tohoto aristokrata bylo zejména cestování a fotografování a na zámku se dochoval celý kufr jeho negativů a fotografií. Chloubou zámku je jeho pohádkový vzhled a nádherně zařízené interiéry.

 

Prohlídkové okruhy


Zámkem vás provedou dva prohlídkové okruhy a děti se mohou těšit na netradiční prohlídku s princeznou. V objektu je více jak dvacet místností, z nichž většina se nachází v prvním patře. V podkroví jsou k vidění dětské pokoje a pěkný pohled z výšky nabízí zámecká věž. Stavbu obklopuje rozlehlý anglický park a malý francouzský parčík. Park zdobí fontánky, je tu kuželník a lavičky zvoucí k  posezení.

 

Zámek Velké Březno shora

 

Navštivte rozárium


Součástí zámeckého objektu je rozárium, vonící květy růží od začátku června zhruba do poloviny října. Bylo založeno na počest hraběnky Marie Henriety Chotkové, zakladatelky rozária v Dolní Krupé, které se tehdy stalo největším v Evropě.

 

Přístupnost
K zámku vede podél řeky silnice z Ústí nad Labem, která se ve Valtířově stáčí doprava přes železniční trať. Nedaleko prochází zelená turistická značka a cyklotrasa č. 3066. Zámek je vzdálen asi 16 km od Tiských stěn.

 

Občerstvení
Restaurace U dubu ve Velkém Březně.

 

Vstupné

Hlavní okruh Krátký okruh
Dospělí    90  70
Děti 6-15 let, studenti do 26 let    60  50
Senioři 65+, držitelé ZTP    60  50
Rodinné (max. 2 dospělí + 3 děti) 240 190
Prohlídka s princeznou jednotné vstupné 20 Kč, s pohoštěním 40 Kč.
Park – prohlídka s průvodcem jednotné vstupné 50 Kč.

 

Provozní doba
Duben: soboty, neděle a svátky 10 – 17 hod.
Květen – září: denně mimo pondělí 10 – 18 hod.
Říjen: soboty, neděle a svátky 10 – 16 hod.
Zámecký park je v sezóně přístupný od 8 do 19 hod.

 

Parkování
V obci.

 

Kontakt
Státní zámek Velké Březno, Zámecká ul. 63, tel.: +420 475 228 331, +420 604 505 323, www.zamek-vbrezno.cz

 

TIP NA VÝLET
Po zelené značce dojdete pěknou přírodou ke zřícenině hradu Velké Březno, jinak také známého jako Pustý zámek. Hledejte jej na vysokém návrší, asi 1,5 km od obce Velké Březno. Tvoří jej zasutý val, zasypaná hradní příkop a zbytky někdejšího zdiva. Místo je celoročně volně přístupné.

Ze zámku na zříceninu mapa

zdroj: www.mapy.cz