Tipy na výlety – Zřícenina Vrabinec


Asi 15 km od obce Tisá se nachází zřícenina Vrabinec, s přilehlou stejnojmennou přírodní rezervací. Zřícenina stojící na čedičové skále je pozůstatkem hradu ze 14. století.

Zřícenina Vrabinec

 

Co dává tušit historie


Z kdysi pevného hradu, vybudovaného zřejmě pány z Těchlovic ve druhé polovině 14. století, se do dnešních dnů dochovaly zbytky předhradních hradeb, paláce a hradních věží. Torzo je místy vysoké až deset metrů. O jeho původní podobě se vedou povětšinou domněnky. To, co z hradu zbylo, dává však mnohé tušit. Monumentální zdivo připomíná, že tu stával palác s předhradím, brána a několik věží. Po hospodářských stavbách ze dřeva samozřejmě nezbyla již ani stopa. Zatímco ještě v roce 1504 je zmiňován jako centrum vartemberského panství, roku 1515 je uváděn již jako pustý.

 

Hradu patřil Balbínův obdiv


Vrabinec je pro své romantické vzezření oblíbeným výletním cílem. Obdivoval jej i literát, historik, kněz a pedagog Bohuslav Balbín. Na vrcholové partii čedičové skály lze spatřit různé tvary zvětrávání, například jehly, sloupy, trhliny a balvanové haldy. Svahy vrchu, na kterém stojí, spadají do přírodní rezervace, která na jaře rozkvétá a vytváří zřícenině krásnou kulisu.

 

Mít tak křídla…


K Vrabinci vede červeně značená turistická cesta od nádraží v Těchlovicích, nebo od obce Lesná. Protože se zřícenina nachází mezi čtyřmi skalními útesy a bezpečnost hradu zajišťovala jeho poloha na skalních sucích s jedinou přístupovou cestou z přilehlé plošiny, je výstup obtížnější, zejména v závěrečné části vedoucí po skalních výstupcích.

 

Fotografie zříceniny Vrabinec Pohled na zříceninu Vrabinec

 

Občerstvení
V Těchlovicích v restauraci „U kaštanu“.Vstupné
Zdarma

 

Provozní doba
Volně přístupné

 

Parkování
V obci Těchlovice

 

Kontakt
www.techlovice-dc.cz

 

TIP NA VÝLET


Z Těchlovic vede červeně značená cesta přes Bukovou horu do obce Zubrnice s mnoha staveními krásné lidové architektury, které z ní vytváří živoucí skanzen. Navštívit zde můžete také Elektrotechnické muzeum a prohlédnout si zubrnickou museální železnici. Trasa je dlouhá necelých 8 km.

Mapa výletu do Zubrnic

zdroj: www.mapy.cz